Wikipedia

Результати пошуку

Мої уроки




Урок алгебри в 9 класі.
Тема.  Розв’язування  числових нерівностей.
( технологія критичного мислення)
Мета: систематизувати та узагальнити знання про числові нерівності.
навчальна:
§  відтворити знання про числову нерівність,  та способи їх розв’язування.
дати учням зрозуміти, як зручно за допомогою нерівностей моделювати відношення більше-менше, довше-коротше.
§  систематизувати та узагальнити навчальні досягнення учнів щодо розв'язання  нерівностей з однією змінною, систем нерівностей з однією змінною та їх використання в ході уроку під час формування компетенцій учнів з алгебри;
розвивальна:
§  розвивати увагу, мислення, пам'ять, культуру математичного мовлення;
§  вміння працювати самостійно, вміння спілкуватись, допомагати іншим, аналізувати ситуацію, оцінювати свої дії та дії інших учнів;
§  вміння і навички щодо розв'язування нерівностей, подвійних нерівностей та систем нерівностей з однією змінною.
§  продовжувати розвивати загальнонавчальні навички .
§  сприяти розвитку комунікативної, інформаційної, соціальної, полікультурної компетентностей, а також самоосвіти і саморозвитку, продуктивної творчої діяльності;
виховна:
виховувати уважність, кмітливість, акуратність, працьовитість, самостійність, дисциплінованість, самокритичність.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок.
Методи:
§  словесні: розповідь, бесіда, використання ключових слів, метод "різнокольорових капелюшків", коментар до виконання вправ, самооцінка,  взаємонавчання,  методи мотивації, збудження інтересу;
§  наочні:  робота з роздавальним матеріалом - "плакатами самооцінювання ", метод "різнокольорових капелюшків";
§  практичні:  розв'язування вправ, самостійна робота, робота в групах, проскриптивний метод, метод повторення, поступового ускладнення завдань
Оцінюється: рівень навчальних досягнень учнів.
Структура:
1.      Організаційно - психологічна частина.
2.      Підготовка до свідомої навчальної праці: постановка мети, мотивація, актуалізація опорних знань, умінь.
3.      Узагальнення знань, умінь і навичок учнів
4.      Систематизація під час виконання самостійної роб
5.      Домашнє завдання з коментарем.
6.      Самоаналіз уроку.
7.      Підсумок уроку.
                                                                           Хід уроку
1.      Організаційно - психологічна частина.
Настроювання учнів на виконання навчальних завдань уроку та на досягнення успіху  в оволодінні знаннями  ( Як досягти успіху?).
"Досягнення успішного результату під час розв'язання задач - зовсім не привілей математики. Усе людське життя - це не що інше, як постійна постановка та
бажання досягти успіху під час розв'язування все нових питань і проблем
                                                                                                     (Е. Ільєнкова).
      Розподіл на групи за методом " різнокольорових капелюшків", постановка завдань перед групами.
Роздавальний матеріал. Картки - підказки для проведення  самоаналізу уроку учнями за методом " різнокольорових капелюшків".( див. п.6. Самоаналіз уроку учнями).
2.      Підготовка до свідомої навчальної праці: постановка мети, мотивація, актуалізація опорних знань, умінь
Роздавальний матеріал:
1)      картка №1 "План уроку",
2)      картка №2 "Картка  самооцінювання",
      3)  Пам'ятка для  самооцінювання.
                                                 Картка №1 "План уроку"
1)Лінійні нерівності,, способи розв'язування, ключові слова;
2)Розв’язування нерівностей з однією змінною;
3)Розв’язування систем нерівностей з однією змінною;
4)Розв'язування  нерівностей з модулями;
5)Самостійна робота;
6)Самоаналіз уроку.

Картка №2 " Картка самооцінювання"
( за кожний етап учень виставляє собі 0, 1. 2. або 3 бали, а в сумі за урок може отримати від 0 до 12 балів )

Картка самооцінювання
П І  учня
Етапи уроку
Бали
1"Ключові слова"

2 розв’язування нерівностей  з однією змінною.

3 Розв’язування систем нерівностей з однією змінною

4 Самостійна робота

5 Самоаналіз уроку

Сума балів


Пам'ятка для  самооцінювання.
Розпізнаю
Допомога!!!
Виконую <1/2 завдань
Значні помилки
Труднощі у пошуку помилок
Розумію
Допомога!!
Виконую >1/2 завдань
Незначні помилки
Допомога у пошуку помилок
Розумію
Самостійно виконую
Виконую всі завдання
Надаю допомогу іншим
Сам відшукую та виправляю помилки


1.Ключові слова: нерівність, нерівність з однією змінною, властивості числових нерівностей, подвійні нерівності, розв’язок  нерівності, лінійна нерівність з однією змінною, числові проміжки, системи нерівностей з однією змінною, доведення нерівностей .
( Ключові слова записані на дошці. До кожного з ключових слів треба дати означення, пояснення, навести приклади, якщо це потрібно. Підготуватися до цієї роботи можна скориставшись підручником)
( Біля дошки два учні виконують самостійну роботу по відтворенню вмінь розв'язувати  нерівності з однією змінною, решта шукають відповіді на ключові слова.)
Завдання 1. Розв'язати нерівність:
( у учнів є можливість працювати  усно, слухаючи коментарі тих, що працюють біля дошки, або письмово, якщо вони вважають це за потрібне)
                                                                 1) х+2>5;
                                                                 2)  7х-4>8;
       3)   4(х+3)-3х<х-5;
             4)  (2х-7)(4х+12)>х-3;

Завдання 2. Розв'язати нерівність:
( у учнів є можливість працювати усно, слухаючи коментарі тих, що працюють біля дошки, або письмово, якщо вони вважають це за потрібне)
1)    (х+5)(х-7) < х2;                                                         2)  3-у/4 - у+2/5 > 2у;

Завдання 3. Розв'язати нерівність:
( Обов'язкове письмове виконання для всіх )
1)    Х-2/2 – 2х-3/3 < х-4/6 – х+1/3;
           2)  6х-5/3 – 11-7х/5 <4х+3/5 – 2х+3/10;

Завдання  4. Розв’язати систему нерівностей:
                                                     1)   3-2(х-1) < 0
                                                            5-3(х-4) > 0 ;
2)    4х+3/3 – 3х-1/8 <1+8-х/6
           7х+3/5 + 3х+1/2 > 4+х-4/2;

3.      Узагальнення знань, умінь.
 " Критичне мислення виникає тоді, коли учні починають займатися конкретною проблемою"
 (Джон Дьюі ).

( Всі завдання а) коментар під час виконання.
 Всі завдання б) самостійно з наступним  коментарем ).
В кожній групі завдань біля дошки працюють два учні.
1. Розв'язати нерівність:
а)0,5х+3<2.5х-3х  ;                                                              б)n(n+1)>(n+2)(n-2);           
2.. Розв'язати  нерівність:
а) (5х + 1) / (х + 1) > ( х+ 2 ) / х;                 б)3 х / ( х -1 ) + 5 / ( 3х- 5) <  8 / ( х -1 ) ;
3.Розвязати нерівність:
а) I2х+3І<5;                                                                                                 б) І3х-1>2;
4) розв’язати систему нерівностей:

а)       1<   5-3х <  3                                                                  б)         0 <  1-2х  < 1;
           -3 <  3-2х  < 1                                                                             3 <  3х+4 <  5;
4.Систематизація знань, умінь та навичок  під час виконання
 самостійної роботи.
…дай мені діяти самому - і я навчусь"…
Виконання самостійної роботи   по  групах.
І  група
ІІ  група
ІІІ  група
                   1)     Р о з в ’я з
 а т и                   н е р і в н
і с т ь
 1)         Х-1/2 + х+1/3 > 1
2х-1/3 + х-5/6 >0
У-2/2 + у+6/4< 2у
2)              3х-4  > 5х+4
8х+4  <  10х+1
9х-2  >  15х+1
2)Роз в’язати
систему
нерівностей
3)                     х  < 2,5
                          Х  > -3
Х <  -2
Х <  -3
Х >  -3,5
Х  < -10
4)                 8х-32 >  0
                     -3х+15  > 0
                 4х-1 <  19
                 -5х  <  -15
                   -6х  > -24
                      Х+5 > 7
5)       4- 2-х/3>  х
          2(х-4)  >  5х-2
3-  х-4/2 <  3х
5(х-1) >  3х-1
2 – х-1/3>   х
7(х-3) >  5х-2

                                           Перевірка самостійної роботи.

Етап перевірки кінцевого результату завдань за допомогою карток.
І  група
ІІ  група
ІІІ  група
(-&;1,4)
(1,4; +&)
(0,4; &)
(-& -4)
(1,5; &)
( -&-0,5 )
( -3;2,5)
(-&; -3)
(0)
( 4;5)
(3;5 )
( 2;4)
                    (-&; -2)
                         O
( -3,5;9,5)

Для перевірки необхідно, не міняючи місцями , перевернути картки
У
С
П
І
Х

Етап докладної перевірки завдань самостійної роботи
-         Завдання 1, 2, 4 - коментар з місця.
-         Завдання 3,5 - самоперевірка за заготовленим за дошкою розв'язанням.
5.     Домашнє завдання
Підрахувавши набрані за урок бали, учні користуються картками для диференціації домашнього завдання
Рівень
( бали )
Домашнє завдання
І
( 1 - 3 )
                                                                                            №218,224,226
ІІ
( 4 - 6 )
                                                                                              №228,230.
ІІІ
( 7 - 9 )
                                                                                       №234,239,240.
ІV
( 10 - 12 )
                                                                                         №248,250,252.

6.     Самоаналіз уроку учнями

"Завдяки критичному мисленню процес навчання набуває індивідуальність і стає осмисленим , неперервним і зрозумілим. "
( Девід   Клаустер ).

Використовую роздавальний матеріал. Картки - підказки для проведення  самоаналізу уроку учнями за методом " різнокольорових капелюшків".
Картки-підказки.
Білий капелюшок: під час аналізу запропонованої ситуації оголошуються основні факти, відомості; не оголошується особисте ставлення до ситуації. На етапі підбиття підсумків уроку "білий капелюх" може орієнтуватись у запитаннях:
1.     Яка тема уроку?
2.     Які знання, вміння були відтворені на початку уроку?
3.     Яких нових знань набули на уроці? ( Або над формуванням якої навички працювали? Які вміння розвивали?)
4.     Які методи роботи на уроці використовували?
5.     Скільки учнів на уроці працювали? Які бали отримали?
6.     Чи отримали на уроці домашнє завдання? чи розрізняється воно залежно від роботи учнів та рівня їх досягнень?



План відповіді "білого капелюшка"
1.    Тема нашого уроку...
2.    З метою досягнення успіху на уроці ми повторили про...відтворили вміння виконувати...тобто підготувалися до основного етапу уроку...( До засвоєння нових знань, до формування навичок тощо )
3.    Використовуючи повторені знання, вміння, особистий досвід, ми сформували нові знання...( Формували навичку...розвивали вміння...)
4.    На уроці ми використовували різні методи та форми робот
( самостійний, наочний, взаємне навчання тощо )
5.    На уроці всі учні працювали...(Активно;не активно;пасивно; працювали деякі учні тощо )
Оцінки поставлені на уроці...
6.    На уроці отримали домашнє завдання...
( Однакове для всіх
; диференційоване; на вибір; отримали не всі учні тощо )
Червоний капелюшок: емоції, почуття викликані ситуацією;визначення, на розвиток яких здібностей вплинула подія. На етапі підбиття підсумків уроку "червоний капелюх" може орієнтуватись у запитаннях:
1.     В якому настрої ви перебували на уроці? (Доброму, поганому, хвилювались, боялись, сумували, були зацікавлені, замкнені ) Чому?
2.     В якому настрої , на вашу думку, перебували інші учні?
3.     Яким був настрій у вашого вчителя?
4.     На розвиток яких здібностей, рис характеру вплинув цей урок? ( Мислення, пам'яті, уваги, вміння бути дисциплінованим, самостійним, спостережливим тощо )
Чорний капелюшок: критика, негативні сторони ситуації. На етапі підбиття підсумків уроку "чорний капелюх" може орієнтуватись у запитаннях:
1.     Що на уроці заважало вам працювати продуктивно, успішно?
( Відсутність знань, досвіду, неуважність, недисциплінованість )
2.     Що заважало іншим учням, учителю?
3.     Що було зайвим на уроці? Які негативні елементи уроку ви помітили?
Синій капелюшок: життєвий урок, який можна винести із ситуації. На етапі підбиття підсумків уроку "синій капелюх" може орієнтуватись у запитаннях:
1.     Що корисного для навчання, для подальшого життя ви винесли з уроку? ( Учились самостійно працювати[як?], досягати успіху [як?],допомагати іншим, спілкуватись...)
2.     Чому ми можемо сказати, що цей крок важливий для нас?
3.     Де, в яких ситуаціях ви можете використовувати набутий досвід?

7.Підсумок уроку.

                                        КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ –

це природний спосіб взаємодії з ідеями та інформацією
Необхідне вміння не тільки оволодівати інформацією, але й критично її оцінювати, осмислювати, використовувати.





Лінійні функції



Немає коментарів:

Дописати коментар